piątek, 16 stycznia 2015

"Opowiadania z morałem"             "Opowiadania z morałem" przyniósł nam Mikołaj ten od rodziców chrzestnych ;-) Książka zawiera zbiór 21 opowiadań czterech różnych pisarek. Każde opowiadanie jest napisane w formie zabawnych historyjek zakończonych morałem. Historyjki napisane są w taki sposób, aby mogły zrozumieć je dzieci głównie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W bardzo przystępny sposób wytłumaczone są różne zasady i normy moralne.

             Opowiadania są różnorodne i dzięki tej książce dziecko może przekonać się dlaczego nie należy kłamać i zwalać winy na innych, dlaczego warto ufać rodzicom i że cierpliwość zostaje nagrodzona, dlaczego nie warto przejmować się drobnostkami, dlaczego nie wolno przezywać innych dzieci, co to jest "wielki mróz", dlaczego nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, że nie wolno oddalać się od domu, bo można się zgubić i wiele innych. My czytaliśmy opowiadania na dobranoc, z racji tego, że są dosyć krótkie to z synkiem (4 lata) rozmawialiśmy jeszcze na temat danej bajki. Robię to po to, żeby sprawdzić jak on zrozumiał to co przed chwilą czytaliśmy. Przez rozmowę chcę  pokazać mu najważniejsze wartości jakie zawierało opowiadanie. Dzieci inaczej rozumieją świat i ta książka jest na pewno dobrym punktem wyjścia, żeby zacząć rozmawiać na trudny temat z dzieckiem.
              Książka na pewno sprawdzi się jako pierwsza lektura, ponieważ jest napisana dużą czcionką a historyjki dosyć krótkie, do tego idealnym uzupełnieniem jest kilka kolorowych ilustracji, które na pewno pobudzą wyobraźnię dziecka, więc warto mieć ją w swojej biblioteczce. Na pewno książkę przeczytamy jeszcze wiele razy. Wiem, że będzie idealnym fundamentem do rozmów na trudny temat. Jeśli zastanawiacie się jaki dać prezent dla dziecka w wieku przedszkolnym to ta książka będzie idealna ;-)Autorki: Jadwiga Jasny, Irena Landau, Elżbieta Pałasz, Agnieszka Stelmaszyk
GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Papilon, 2013